Jakie są skutki nieleczonej miażdżycy?

Choroby układu sercowo-naczyniowego odpowiadają za najwięcej przedwczesnych zgonów na świecie, w tym również w Polsce. Jedną z chorób należących do tej grupy jest miażdżyca, która może prowadzić do sytuacji zagrażających życiu. Jakie mogą być jej skutki, gdy nie będzie prawidłowo leczona?

Powikłania po nieleczonej miażdżycy

Miażdżyca jest chorobą, która rozwija się powoli i w początkowych stadiach praktycznie nie daje żadnych objawów. Jeśli już zostanie zdiagnozowana, wówczas należy podjąć zdecydowane kroki jeśli chodzi o zmiany w stylu życia oraz przyjmowanie leków. W przeciwnym razie skutki mogą być bardzo poważne.

Do najczęstszych powikłań należy zawał mięśnia sercowego, u wielu pacjentów dochodzi również do udaru oraz niedokrwienia kończyn. W większości przypadków niezbędna jest więc szybka hospitalizacja, aby udzielić niezbędnej pomocy pacjentowi.

Czy miażdżycę można cofnąć?

Miażdżyca jest chorobą, którą można nie tylko zatrzymać, ale również cofnąć. Nie jest to jednak możliwe bez gruntownych zmian w trybie życia. Kluczowa jest przede wszystkim lekkostrawna oraz niskotłuszczowa dieta, w tym unikanie kawy, nasyconych kwasów tłuszczowych oraz słonych przekąsek. Oczywiście całkowita eliminacja tłuszczu nie jest wskazana, trzeba jednak wybierać jego zdrowe źródła. Do najlepszych należy oliwa z oliwek, awokado oraz orzechy spożywane w umiarkowanych ilościach.

By spowolnić miażdżycę trzeba też pamiętać o wysiłku fizycznym, najlepiej każdego dnia, przynajmniej przez pół godziny.

Nieleczona miażdżyca to niestety droga do przedwczesnej śmierci, dlatego osoby na nią chorujące muszą być pod stałą kontrolą kardiologa. Konsultacje kardiologiczne mogą odbywać się również online poprzez platformę haloDoctor.pl, co jest znakomitym rozwiązaniem zwłaszcza w dobie pandemii COVID-19, gdy aż 75 proc. pacjentów ma znacznie utrudniony dostęp do opieki lekarskiej, w tym przede wszystkim do lekarzy specjalistów.

Kategorie: Medycyna, Telemedycyna,