Istota niekomercyjnych badań klinicznych

Wiele osób myśli o przeprowadzaniu badań klinicznych, gdyż umożliwiają one wprowadzenie nowego produktu na rynek. Niekomercyjne badania kliniczne nie są mniej istotne, gdyż dzięki nim można znaleźć między innymi nowe zastosowania istniejących już leków. Jednak to nie jedyne zalety tych badań, co warto o nich wiedzieć?

Niekomercyjne badanie kliniczne

Niekomercyjne badania kliniczne nie umożliwiają wprowadzenia nowego produktu na rynek, lecz mają szereg innych korzyści. Przeprowadzenie ich dostarcza korzyści zarówno osobom chorym, badaczom, jak i Narodowemu Funduszowi Zdrowia. Niekomercyjne badania kliniczne mogą być przeprowadzane za pomocą międzynarodowych projektów, w których uczestniczy duża liczba osób chorych, jak i poprzez jednoośrodkowe projekty, w których uczestniczy kilkanaście, bądź też kilkadziesiąt osób. Forma przeprowadzanego badania jest zależna od osoby, która go realizuje, jak i wyznaczonego wcześniej celu.

Korzyści z niekomercyjnych badań klinicznych dla pacjentów

Niezwykle ważne dla osób chorych są niekomercyjne badania kliniczne, gdyż na ich podstawie można odkryć nowe zastosowania istniejących już leków. Dzięki temu można opracować nowe metody leczenia dla osób, które zmagają się z ciężkimi oraz niepopularnymi schorzeniami. Sprawdzenie, jak zadziałają leki w połączeniu, bądź zbadanie zależności producentów produktów leczniczych sprawi, że powstaną nowe sposoby dawkowanie obecnie dostępnych już lekarstw. Co więcej, niekomercyjne badania kliniczne przyczynią się do opracowania, czy dany, istniejący już lek może być podawany osobom chorym w innych grupach wiekowych (na przykład dzieciom), a jeśli tak to w jakich dawkach.

Korzyści z niekomercyjnych badań klinicznych dla badaczy

Badacze także uzyskują wiele cennych informacji z przeprowadzanych niekomercyjnych badań klinicznych. To właśnie dzięki nim możliwy jest stały rozwój wiedzy z zakresu medycyny. Poprzez opracowywanie nowych zastosowań dostępnych już leków na rynku można znaleźć nowe sposoby leczenia. Umożliwi to pomoc osobom, które chorują na rzadkie przypadłości. Co więcej, zastanawianie się nad zastosowaniami istniejących już leków umożliwi rozróżnienie leków już dostępnych, które można łączyć z innymi, jak i uświadomi braki w dostępnych produktach leczniczych. Każde wykonane niekomercyjne badanie kliniczne wpływa na rozwój istotnej wiedzy. Osoby przeprowadzające takie badania mogą dzielić się swoją wiedzą z innymi osobami, które także je wykonują w innych częściach świata.

Dostępność jednostek realizujących niekomercyjne badania kliniczne

Przeprowadzenie niekomercyjnego badania klinicznego z pewnością jest niełatwym, jak i czasochłonnym zadaniem. Wiele osób może nie zrealizować badania ze względu na obawy związane z czasem jego trwania, jak i odpowiednią dokumentacją. Jednak takie przedsiębiorstwa, jak Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat® oferują przeprowadzanie badań od początku do końca. Jednostka ma własne oprogramowanie eCRF.biz™, które umożliwia realizację niekomercyjnego badania klinicznego na najwyższym poziomie. Zatrudnieni eksperci, którzy posiadają 17-letnie doświadczenie, zajmują się także formalnymi aspektami badania. Zdecydowanie ułatwia to przebieg badania klinicznego badaczom. Z usług Centrum Badawczo-Rozwojowego skorzystały największe koncerny farmaceutyczne jak Pfizer, Roche, czy też Johnson & Johnson.

Można zauważyć, iż niekomercyjne badania kliniczne są niezwykle istotne. Realizacja ich umożliwia poznanie wielu faktów na temat istniejących już produktów leczniczych. Dzięki temu można opracować nowe zastosowania ich, co umożliwi oferowanie skuteczniejszych usług osobom chorym.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czym są niekomercyjne badania kliniczne i dlaczego są istotne?

Niekomercyjne badania kliniczne to badania, które nie prowadzą do wprowadzenia nowego produktu na rynek, ale przynoszą wiele korzyści, takie jak odkrywanie nowych zastosowań istniejących leków. Są istotne dla pacjentów, badaczy i systemu zdrowia.

W jaki sposób niekomercyjne badania kliniczne mogą przyczynić się do odkrywania nowych zastosowań istniejących leków?

Poprzez sprawdzenie, jak leki działają w połączeniu lub zbadanie zależności między różnymi produktami leczniczymi, badania te mogą prowadzić do opracowania nowych metod leczenia dla osób z ciężkimi i rzadkimi schorzeniami.

Jakie korzyści niosą niekomercyjne badania kliniczne dla pacjentów?

Pacjenci mogą korzystać z nowych zastosowań leków, opracowywanych na podstawie niekomercyjnych badań klinicznych. Badania te mogą również określać dawki leków dla różnych grup wiekowych i przyczyniać się do rozwoju skuteczniejszych metod leczenia.

realizacja badań klinicznychbadanie kliniczne