Na czym polegają badania rynku zdrowej żywności?

Po bardzo dynamicznym boomie na „szybkie” dania, które można w domu przyrządzić w kila czy kilkanaście minut, przyszedł czas na powrót do korzeni. To, co kiedyś było dla nas na wyciągnięcie ręki, jak ekologiczne warzywa, czy swojskie jajka, dzisiaj staje się modne. Coraz bardziej jesteśmy świadomi tego, jak zdrowe nawyki żywieniowe i zdrowa żywność wpływają na nasze życie. A potwierdzają to liczne badania ankietowe.

Jemy po prostu zdrowiej

Badania rynku zdrowej żywności pokazują, że my, Polacy, jemy zdrowiej i bardziej świadomie. Szacuje się, że wartość tego rynku w naszym kraju może w 2017 roku przekroczyć 1 miliard złotych. A to wcale nie tak mało. Nic więc dziwnego, że pojawiają się wciąż to nowe firmy oferujące zdrową żywność. I nic dziwnego, że szukają one niszowych obszarów, które będą mogły wypełnić swoją ofertą.

Sklepy nie tylko stacjonarne

O tym, że Polacy kupują nie tylko w sklepach tradycyjnych, wiemy doskonale. E-sprzedaż, czyli sektor sprzedaży internetowej rozwija się w naszym kraju niezwykle dynamicznie. Dlatego też wiele firm oferujących zdrową żywość systematycznie go analizuje pod kątem zapotrzebowania na tego typu produkty. Na podstawie badań ankietowych wiemy, że i taką żywność Polacy chętnie kupują przez Internet.

Po jakie produkty sięgamy?

To jedno z podstawowych pytań, na które odpowiedź starają się znaleźć producenci. I znajdują ją opierając się na badaniach rynku zdrowej żywności. Według nich Polacy sięgają coraz częściej i chętniej po ekologiczne napoje, warzywa z ekoprodukcji, owocowe przetwory, a także mięsa, nabiał czy jajka. Obok pojedynczych produktów kupujemy też gotowe dania oraz suplementy diety. Uzupełnieniem tej listy stają się zioła.

Czego brakuje na rynku?

Jeśli chce się wyjść naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, to należy zapytać o to, czego potrzebują. W ten sposób w ostatnim czasie zrodził się pomysł, aby na polski rynek wprowadzić zdrowe przekąski, będące alternatywą dla słodyczy i przekąsek słonych. Takie przekąski mają trafiać nie tylko do sklepów, ale też na przykład do szkół. Oczywiście smaki i oczekiwania konsumentów są różne i wciąż się zmieniają, stąd potrzeba ciągłego monitorowania rynku.

O tym, że rynek zdrowej żywności cieszy się coraz większą popularnością, pokazują jednoznacznie wszystkie prowadzone wśród Polaków badania. I chociaż wciąż jest to sektor niszowy, to jego dynamika systematycznie rośnie. Dla producentów, jak i dostawców jest to znak, że warto mu się ciągle przyglądać, analizując zachodzące na nim zmiany.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Jakie są najważniejsze cechy dobrego badania rynku zdrowej żywności?

Dobre badanie powinno charakteryzować się rzetelnością, dokładnością, obiektywnością, a także powinno być przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi standardami i przepisami prawa.

Jakie są korzyści z monitorowania rynku zdrowej żywności?

Monitorowanie rynku zdrowej żywności pozwala producentom i dostawcom na bieżąco dostosowywać swoje strategie i produkty do zmieniających się trendów i preferencji konsumentów.

Jakie są korzyści z wykorzystania wyników badań rynku zdrowej żywności w zarządzaniu firmą?

Wyniki badań rynku zdrowej żywności mogą dostarczyć cennych informacji. Dane mogą pomóc firmie w identyfikacji obszarów do poprawy, zrozumieniu potrzeb klientów, a także w podejmowaniu decyzji, które mogą prowadzić do poprawy w wielu aspektach. 

badania rynkubadania rynku zdrowej żywnościzdrowe jedzenie